Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští hackeří vs. lidská lenost

24. 06. 2017 15:03:28
V poslední době se stalo módou svádět odpovědnost za útoky na počítačové systémy na ruské hackery. Co když je situace ve skutečnosti ještě vážnější? Programování je čistě lidská práce. Žádná fyzika, žádná chemie nebo biologie.

V poslední době se stalo téměř módou svádět na ruské hackery odpovědnost za útoky na počítačové systémy po celém světě. Co když je, ale situace ve skutečnosti ještě horší, vážnější a nebezpečnější, než kdyby na konkrétní size="10pt"webové stránky nebo databáze útočily ruskové? Stačí si uvědomit, že Windows, Android i další programy jsou výsledkem lidské práce, ke které nebyly potřeba znalosti fyziky, chemie, biologie. Od tohoto zjištění je již pouze kousek k úvaze jestli náhodou někdo nedělá špatně svojí práci a navíc odpovědnost nesvádí jednou na běžného uživatele a podruhé na ruské hackery.

Současný Internet, prostředí počítačů a chytrých mobilů by pesimista přirovnal k otevřené Pandořině skříňce. Je to velký chaos. Jde o situaci kde nikdo za nic neodpovídá a z toho následně plynou i problémy s bezpečností a nedůvěrou. Zkuste se sami zamyslet, nastoupili byste do letadla nebo vlaku při jejichž údržbě by vládl chaos a názor, že se vše svede na cestující (uživatele)? Určitě ne a podobně by se zákaznící chovali i při výběru léků, potravin nebo dětských hraček. V těchto oborech to mají výrobci o to složitější, že musí poznat a vyřešit mnoho nových úskalí z oblasti biologie, chemie nebo jiných přírodních zákonů.

V USA, v kolébce Windows a Androidu teď probíhá vyšetřování situace, kdy se údajně ruští hackeři pokusili zasáhnout do presidentských voleb a zaútočili na počítače Demokratické strany. Na celé věci je zarážející jeden fakt, jak cizí hackeři dokáží obelstít a zneužít výrobky (software), které vytvořily velmi bohaté americké firmy? Útoky na volební systémy a počítače Domokratické strany v USA ukazují na něco mnohem vážnějšího než jsou spekulace o ruských hackerech. Velmi dlouhou dobu je něco špatného na straně výrobců operačních systémů. Stále se opakují útoky počítačových virů a hackerů, které ukazují, že v operačních systémech jsou obrovské slabiny. Tvůrci systémů problémy dlouhodobě řeší špatným způsobem, odpovědnost za problémy svádějí na běžné uživatele nebo podporují šíření zpráv o hackerech. Takový přístup problémy neřeší a komplikuje hledání skutečného řešení.

Bereme jako naprostou samozřejmost, že letadlo, do kterého nastoupíme, nás bezpečně dopraví na dovolenou. Pokud se zjistí, že jsou potravinách, hračkách nebo lécích nežádoucí látky, tak považujeme za samozřejmost, že jsou tyto výrobky staženy z trhu a výrobce má z toho ostudu.

Podobné nároky musí začít velmi rychle platit i v prostředí počítačových programů. Technicky to je možné zajistit několika způsoby. Stále je u toho potřeba myslet na fat, že programování je čistě lidská práce, takže problémy s počítačovými viry a hackery jsou výsledkem mizerné práce programátorů a dalších IT odborníků a „vizionářů“.

Je velmi snadné všechny problémy s bezpečností v prostředí Internetu, počítačů, mobilů a další chytré elektroniky svádět na ruské hackery. Mnohem účinější je a bude jasně pojmenovat základní příčinu problémů. Tou rozhodně nejsou ruští hackeři ani nezkušení uživatelé. Základ problémů je u SW firem kde obchodnický tlak vítězí na kvalitní prací analytiků, programátorů a testerů.

Přiznání odpovědnosti nebude pro mnoho lidí snadné, protože v uplynulých letech hlásali jedinou možnou pravdu a teď by měli přiznat, že se mýlili. Pro takové „odborníky“ je mnohem snadnější problémy dál svádět na ruské hackery nebo běžné uživatele.

Jenže situace se zhoršuje doslova každým okamžikem. Výmluvy na nezkušené uživatele již nefungují. Výmluvy na ruské hackery budou za nedlouho také oposlouchané a nezajímavé. Pak zbyde jediné, zamyslet se nad tím proč u programování naplatí stejné nároky na tvůrce jako u vývoje a výroby léků. Rychle potom zjistíme, že farmaceuti a lékaři se musí vypořádat s neznámými nástrahami lidského těla. Naproti tomu chyby v operačních systémech, které umožňují šíření virů nebo hackerské útoky jsou způsobeny prací IT odborníků. Odkaz na ruské hackery je pouze výmluva.

Z pohledeu běžných uživatelů je řešení v celku jednoduché. Je třeba být na výrobce operačních systémů stejně náročný jako na výrobce automobilů, hraček nebo potravin. Další úloha bude na novinářích a politicích, aby ohlídali, že velké softwarová firmy přejdou od slov k jasným činům a úpravám děravých operačních systémů.

Boj s děravými programy, počítačovými viry a hackery není tak složitý a náročný jako boj s neznámými nástrahami přírody. Ve skutečnosti jde především o boj s pohodlností a výmluvami, že to lépe udělat nejde. Pro mnoho „odborníků“ bylo a možná je jednodušší se vymlouvat na ruské hackery a doplnit to argumentem, že to změnit nejde.

"„Všechno jde, pouze malé děti musíme nosit“, říkal můj děda. Takže můžeme změnit i situaci v prostředí počítačů, virů a hackerů. Stačí relativně málo, abychom byly na Microsoft, Google, Apple a další SW firmy stejně nároční jako na automobilky, výrobce léků, potravin nebo dětských hraček.

Autor: Jiří Nápravník | sobota 24.6.2017 15:03 | karma článku: 12.05 | přečteno: 272x

Další články blogera

Jiří Nápravník

Stát řízený jako firma. Firma řízená jako stát.

Mnoha lidem naskakuje husí kůže při pomyšlení, že by se stát měl řídit jako firma. Mezi dobře řízenou firmou a dobře řízeným státem není velký rozdíl. Stejně jako existují dobře řízené státy, tak existují i mizerně řízné firmy.

30.10.2017 v 7:49 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 417 | Diskuse

Jiří Nápravník

Zpravodajské hry a odvracení pozornosti od skutečných problémů

Za uplynulých 28 let jsme se nedokázali vypořádat se vzpomínkami na dobu před Listopadem 89. V politice, v podnikání i v mezilidských vztazích máme mnoho nových a vážnějších problémů

17.10.2017 v 10:30 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jiří Nápravník

Co jsi dělal před 28 lety?

Budeme se stále zabývat tím kdo a co dělal před listopadem 89? Myslím, že již dávno nadešel čas lidi posuzovat podle toho co dělají a jak se chovají dnes.

26.9.2017 v 13:14 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 671 | Diskuse

Jiří Nápravník

Kritický pohled, 20 let problémů v IT a Čapí hnízdo

Podobně kriticky jako na oblast IT jsem se podíval i na Čapí hnízdo. Výsledek mé analýzy je dost odlišný od toho o čem se psalo a píše v novinách a na serverech.

20.9.2017 v 20:51 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 1993 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Petr Gabriel

Šestnácté výročí události, která dosud nebyla veřejnosti vysvětlena.

Jakýkoliv nedostatek v jejím provedení by vzbudil podezření nezúčastněných civilních vědců, kteří dodnes tápou a vysvětlení hledali u kolegů v Kanadě, protože doma by byli nejen sledováni, ale vystaveni šikaně a možné smrti, jako

15.11.2017 v 22:21 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 1218 | Diskuse

Tomáš Lajkep

Porušení lékařského tajemství

K diskusi ohledně lékařského tajeství a jeho porušení, lze uvést následující: lékařské tajemství má své důvody, ne že je to někde napsáno

11.11.2017 v 14:14 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 356 | Diskuse

Tomáš Lajkep

Zeman zhnovu kandiduje

Vážení čtenáři, dovolte mi abych se Vám předstatvil. V devadesátých letech a později jsem učil lékařskou etiku a byl jem pimářem dětské psyhiatrické nemocnice. Jsem lékař a dělal jsem nějakou dobu i gerentopsychitii a běžnou

6.11.2017 v 13:56 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 385 | Diskuse

Tomáš Lajkep

ANO a vláda

Já si myslím, že kdo vyhraje volby, má nový problém. Lidem se řekne, že s tím nejdu a s tím ano, ale po volbách už je to třeba zase jinak. Náhle se objevují další

27.10.2017 v 15:03 | Karma článku: 5.00 | Přečteno: 281 | Diskuse

Tomáš Lajkep

Islám prý není ideologie, ale náboženství

Myslím, že to je jedno, Pokud náboženství hlásá, že je vhodný nerovný přístup k lidem, na základě jejich příslušnosti k rase, pohlaví nebo náboženství,

26.10.2017 v 14:38 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 309 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 21.11 Průměrná čtenost 783

Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.