Inovace a zlepšování je cesta k další prosperitě

11. 02. 2019 3:55:37
Inovace, inovační strategie to rozhodně není být úkol pouze pro premiéra a vládu. Zlepšovat současné výrobky a pracovní postupy je výzva pro všechny.

Česká republika nemá tradici v turistickém ruchu jako Rakousko, nejsme ani země se silným bankovnictvím jako je Švýcarsko. Nejsme ani země zaměřená na zámořský obchod jako Nizozemí nebo Velká Británie.

Měli jsme a máme silnou průmyslovou tradici. Bohužel v posledních 15-20 letech jsem na to zapoměli nebo jsme se domnívali, že najdeme nějakou novou cestu, kdy stačí průměrné a povrchní znalosti pro pohodlný život a prosperitu celé země.

Jenže levná pracovní síla na Dálném Východě a postupující robotizace výroby vše rázně mění. Pokud si i za 10, 15, 20 let chceme užívat relativně pohodlného života uprostřed Evropy, tak inovace a touha dělat věci lépe než ostatní musí být pro nás samozřejmost. Konkurování nižší cenou nebude a nemůže v dlouhodobém horizontu fungovat.

Inovace, inovační strategie by rozhodně neměl být úkol pouze pro vládu a jednotlivá ministerstva. Pokud inovační strategii a s tím spojené změně v myšlení vysloví podporu ministr nebo dokonce předseda vlády, tak bude mnoho věcí jednodušších. Avšak realizace takové strategie, hledání nových cest a nových řešení bude na nás ostatních.

Do myšlení lidí by se mělo vrátit jedno staré přísloví - „ Neříkej, že to nejde. Zkus najít nějaké řešení.“

Zájem o inovace, chuť a zájem dělat věci lépe než ostatní, musí začít u výchovy a vzdělání dětí i mládeže. V hodnocení práce zaměstnanců by měl být zohledněn zájem dělat věci lépe. Zájem o inovace se musí logicky dotknout i myšlení manažerů, majitelů firem, domělých i skutečných elit. To je a bude to obrovská změna.

Vláda a inovace

Od 23. ledna se objevují v novinách i na Internetu informace o tom, že se připravuje Inovační strategie ČR. To je výborná zpráva. Na druhou stranu předseda vlády a ministři z České republiky sami osobě nezajistí inovace v každé firmě.

Předseda vlády je nebo měl by být tím pomyslným kapitánem lodi, který určuje směr a vlastní realizace je na dalších členech týmu.

Kapitán má tu výhodu, že na letadlové lodi je on tou nejvyšší autoritou. Na souši, uprostřed Evropy se budeme muset vypořádat s mylnými, ale velmi hlasitými názory, že vývoj jde moc rychle kupředu, že nám již „ujel vlak“. Případně, že v jiných zemých to dokáží dělat levněji. Ve skutečnosti to jsou všechno řešitelné překážky a výzvy pro skutečné inovátory.

Rodina a škola

Rodina je základ. Pokud kluci a dívky doma vidí pouze brblání z gauče na špatný svět, tak je to pro ně špatný vzor, který bude formovat jejich přístup ke vzdělání, k práci, ke zlepšování současného stavu i k inovacím.

Naštěstí není vše tak pesimistické. Při své práci v technickém kroužku poznávám prakticky každý den mnoho otců a dědečků, kteří své technické i organizační zkušenosti chtějí předávat dál. V tom je obrovský potenciál. Sice se nejedná přímo o základní výzkum a nové patenty, ale může jít o stovky a tisíce drobností, které naše současná řešení vylepší a odliší od konkurence.

Pozice základních škol je v této situaci velmi těžká. Málokterý ředitel je ochoten riskovat spor s sebevědomým (přesněji arogantním a sebestředným) rodičem, jehož málo manuálně zručný synek se v dílnách praštil kladivem nebo se spálil o trysku u 3D tiskárny.

Postupem let se z žáků stanou studenti a na technických školách je větší prostor pro jejich praktické vzdělávání. Střední školství je důležité, ale pro podchycení budoucích vědců, konstruktérů to může být pozdě. Jednoduše proto, že konkrétní žák v době, kdy se bude rozhodovat o své budoucnosti si vybere jednodušší nebo médiálně lépe zobrazenou cestu.

Inspiraci jak to změnit můžeme najít u sportovců, kde se začíná s vyhledáváním talentů právě již na základních školách.

Další oblastí, které se dotýkají inovace jsou vysoké školy. Ty by však, podle mne, měly mít inovace a výchovu ke kreativnímu a inovativnímu myšlení přímo v „genech“, bez ohledu na to jak velký mají rozpočet. Vychovávat „sebevědomé programátory v PowerPointu“ by neměl být jejich cíl.

Firmy

Pokud firmy působící v České republice nebudou mít zájem a nebudou reálně podporovat tvořivé a kreativní odborníky, tak bude veškeré snažení vlády, škol i rodičů málo úspěšné. Případně může nastat ještě horší situace, tou by byla situace kdy mladí lidé s tvořivým a inovativním uvažováním odejdou do zahraničí.

Pro inovace a zlepšování současných výrobků a pracovních postupů musí být ve firmách příznivá atmosféra. To je často problém. Inovovat jinými slovy znamená změnit včas to co je jisté, co nějak funguje a takový přístup chce odvahu. V opačném případě, tedy pokud změnu odkládám, tak se z konkurenční výhody lehce stane nutnost pro udržení kroku s konkurencí.

Pokud by všude byla atmosféra, která podporuje skutečné inovace, tak by byla pozice našeho hospodářství, úřadů i školství lepší než v součastnosti je.

Situace ve firmách je někdy spojena s únavou majitele, který po 25 letech budování firmy již nemá tak silný „tah na branku“. Někdy je to způsobeno mladými a ambiciozními manažery, kteří s teoretickými znalostmi dohlížejí na firmu, hlídají aktuální výsledky a budoucnost je podle nich ukryta v nové nabídce od headhuntera. Další smutnou variantou je situace, kdy si ředitel nebo vedení firmy myslí, že pouze oni mají „patent na rozum“ a návrhy podřízených na technická nebo organizační vylepšení neberou vážně.

Neustálé inovace a vylepšování technické i organizační stránky je základ naší budoucí prosperity.

Inovace, inovační strategie by rozhodně neměl být úkol pouze pro vládu. V inovacích je přidaná hodnota a důvod proč požadovat lepší cenu. Chuť dělat věci lépe, zájem stále hledat a podporovat nová řešení by měl být jeden ze základních úkolů každého šéfa. Pokud si i za 10, 15, 20 let chceme užívat relativně pohodlného života uprostřed Evropy, tak inovace a touha dělat věci lépe než ostatní musí být pro nás samozřejmost.

Autor: Jiří Nápravník | pondělí 11.2.2019 3:55 | karma článku: 0.00 | přečteno: 68x

Další články blogera

Jiří Nápravník

Huawei a Internet plný špionážních programů

Nikdo neukázal kde jsou chyby nebo zadní vrátka v zařízeních firmy Huawei. Celá kauza spíš ukazuje na souboj o trhy. Ještě podivnější je to v okamžiku, když si uvědomíme, že jiné programy jsou děravé jak cedník a nikomu to nevadí.

21.1.2019 v 8:01 | Karma článku: 39.27 | Přečteno: 1959 | Diskuse

Jiří Nápravník

Uživatel je prostě uživatel, nikoliv nejslabší článek IT bezpečnosti

Objevují se témata, o kterých se nahlas nemluví nebo nemá mluvit. Je to prý nezdvořilé, nekorektní. Mimo oblast politiky a migrace, je tu další oblast kde je to podobné. Jedná se o bezpečnost IT a odpovědnost tvůrců SW.

8.11.2018 v 0:48 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 459 | Diskuse

Jiří Nápravník

Facebook, GDPR a prostor pro šmírování

Programování je čistě lidská práce, žádná fyzika, žádná chemie. Zadní vrátka, případně chyba v programu jsou výsledkem špatné práce analytika, programátora a testera. Změna situace nebude jednoduchá, ale je možná.

9.4.2018 v 7:06 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 443 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Veronika Klapalová

Mladí hasiči z Houdkovic na horách

V kolektivu mladých hasičů se děti nevěnují pouze hasičským činnostem, ale naopak rádi zkoušejí i jiné aktivity. A tak se s vedoucími domluvili, že vyrazí na hory lyžovat či pekáčovat.

18.2.2019 v 10:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 93 | Diskuse

Jan Ziegler

Tak jsem sluha Kremlu a v Rusku ožívá duch stalinismu

Tak ano, já se přiznám, jsem tedy Putinův poskok, jak jsem se dozvěděl v jedné FB skupině. Zkritizoval jsem holt Evropskou unii a to si dovolil hodně. Jednoduché uvažování, život však není černobílý.

18.2.2019 v 9:58 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 434 | Diskuse

Jan Fikáček

Bílý anděl povstal z popela a špíny a vzlétl do světla

Toto je jeden příběh z mé mnohaleté fotografické "dráhy", za kterou jsem nasbíral hodně zajímavých zážitků. Je o neuvěřitelné proměně, která se udála jednoho dne před pár lety v Paříži. Připomíná mi z popela zrozeného ptáka Fénixe

18.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 12.72 | Přečteno: 303 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Sdílená elektrokola jsou prý v ČR kladenská rarita

Na Pustevnách japonští turisté drandí na elektrokoloběžkách až k Radegastovi a přitom netuší, že na Kladně, kousek od letiště, na ně čeká unikát, který prý nemá v ČR obdoby. Sdílená elektrokola jsou kladenská specialita, ale...

18.2.2019 v 8:17 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 180 | Diskuse

Michael Laitman

Pilíře konzumerismu se rozpadají

Co se stane, když práce a obchody zmizí? Co si koupíme a jak to koupíme? Naštěstí nový průmysl přinese obojí, příjem i novou komoditu.

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 5.41 | Přečteno: 256 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2370

Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Najdete na iDNES.cz