Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Technika ve školách a Průmysl 4.0

1. 04. 2019 10:18:34
Chlapci a dívky, kteří si udělají jasnější obrázek o tom jak se co dělá a jak věci fungují, tak se mohou lépe rozhodnout jestli se chtějí věnovat obchodu, humanitním oborům nebo technice.

V Hosp. novinách 13. března v článku „Technika na školách .... „ je zmíněn názor pana ministra školství Roberta Plagy na technické vzdělávání. Ministr uvádí, že technické vzdělávání je důležitý směr, ale změnu nechce dávat školám příkazem. Zájem by měli mít jak rodiče, tak i ředitelé škol.

Již dlouho se hovoří o Průmyslu 4.0, o inovacích a moderních technologiích. Jenže Průmysl 4.0 a inovace to nejsou nové www stránky, barevná presentace nebo soft skils.

Jedná se především o znalosti z oblasti mechaniky, elektrotechniky, chemie. Je potřebná alespoň základní manuálni zručnost, představivost a schopnost inovovat stávající řešení. To je úplně něco jiného než presentace v PowerPointu.

Když se dnes hovoří o zařazení předmětu „technika“ do rozvrhů na druhém stupni ZŠ, tak jde o jednu hodinu týdně. Což je naprosté minimum a přesto ten návrh vyvolává odpor. Je to smutné a škoda, protože když se dnes podívám kolem sebe tak vidím několik šikovných chlapců a dívek, jenže vedle nich je dav bez jasného odborného základu. Někdo mi může namítnout, že obchodník nepotřebuje technický základ. Ano, nepotřebuje, ale hodí se mu při vyjednáváních o lepší ceně. Navíc je málo skutečných obchodníků a mnoho těch, kteří umí získat zakázku pouze tak, že "podseknou cenu".

Předmět „technika“ nevyřeší problém se současnými „odborníky“, ale může to být první a velmi důležitý krok ve výchově další generace. Chlapci a dívky, kteří si udělají jasnější obrázek o tom jak se co dělá a jak věci fungují, tak se mohou lépe rozhodnout jestli se chtějí věnovat obchodu, humanitním oborům nebo technice.

Předmět „technika“ sama o sobě neudělá z žáka budoucího konstruktéra. Podobně jako pár hodin tělocviku z nikoho neudělá mistra světa. Jak v případě sportování, tak i v případě techniky je jejich zařazení do školních osnov především důležitý impuls a prostor k základnímu seznámení žáků s pohybem v případě tělocviku i s moderními technologiemi v případě nových dílen, techniky či jak se předmět pojmenuje.

Ti kteří mají zájem o pohyb si najdou další mimoškolní aktivity v atletickém, fotbalovém nebo jiném klubu. V případě moderních technologií nic podobně propracovaného zatím neexistuje. Zatím. Mimochodem kariéra vědce, špičkového konstruktéra, technika nebo servismana je mnohem delší než kariéra druholigového hráče.

Kluci a dívky, které zaujme 3D tisk, robotika, modely by si mohli hrát a později se cíleně vzdělávat v klubech zaměřených na techniku. Tímto způsobem by bylo zajištěno, že s moderními technologiemi se může ve škole seznámit každý žák základní školy a pouze ti, kteří by měli větší zájem by navštěvovali technické kluby.

Kecálkové, kteří sami nedokáží zatlouct rovně hřebík, budou opět hledat důvod proč to nemůže fungovat. Jednou se budou vymlouvat na nekvalifikované lidi, podruhé na finance, potřetí na nestandardní způsob. Hloupost. Čas, nám utíká. Je, ale pravda, že konkurence z ostatních zemí bude ráda pokud budeme ztrácet drahocený čas plannými diskusemi.

V případě tréninku malých fotbalistů je vše postaveno především na zájmu a pomoci otců. Teprve později se do tréninku zapojují bývalí fotbalisté a profesionální trenéři. Pokud to funguje ve sportu, tak není důvod proč by to nemohlo fungovat v případě technických kroužků.

I v případě financování je možné se inspirovat (inspirovat, nikoliv doslovně opsat) ve výchově malých hokejisté nebo fotbalistů. Sportovní kluby potřebují stále mladé sportovce, takže již na základních školách podporují zájemce s sport. Jasně v některých sportech je podpora větší, v některém menší, ale funguje.

Pokud firmy již dnes a ještě více v budoucnosti budou potřebovat konstruktéry, techniky i šikovné údržbáře, tak by sami měly přistoupit na model, který funguje ve sportu a podporovat technické kroužky ve svém regiónu.

Je pro mne nepochopitelné, že předmět „technika“ vyvolává tolik diskusí. Sám vím, že z člověka s technickým vzděláním se může stát výborný učitel, advokát nebo ředitel automobilky. Opačně to, ale neplatí.

K základnímu vzdělání vždy patřila i přiměřená dávka manuální zručnosti a základních informací o tom jak se co výrábí a jak věci fungují. Platilo to v době černobílé televize a platí to i dnes. Protože i dnes vytváří, vyrábí a opravují věci lidé. Konkurenční výhodou je pokud to jsou lidé zároveň vzdělaní, s rozhledem a přiměřenou manuální zručností. Předmět „technika“ a mimoškolní, technicky zaměřené kroužky tomu velmi pomohou.

Autor: Jiří Nápravník | pondělí 1.4.2019 10:18 | karma článku: 18.27 | přečteno: 354x

Další články blogera

Jiří Nápravník

Politická korektnost a výkřiky novodobých svazáků

Marek Eben je známý svými poznámkami, kterými dokáže jasně a vtipně pojmenovat konkrétní situaci. Jeho poznámka na MFF před uvedením filmu Žert pobouřila novodobé svazáky a gendermany, kteří by chtěli určovat jediný správný názor.

15.7.2022 v 17:33 | Karma článku: 42.33 | Přečteno: 1843 | Diskuse

Jiří Nápravník

Investiční šmejdi, díl pátý

Po staletí platilo, že ten zkušenější se postará o ty slabší a méně vzdělané. Tento princip pomáhal chránit rodinu, komunitu a stát proti nekontrolovanému řádění podvodníků. Dnes to vypadá, že elity na slabší lidi kašlou.

27.6.2022 v 7:07 | Karma článku: 24.06 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jiří Nápravník

Česká televize, peníze a Rada ČT

Minulý týden ředitel České televize informoval o tom, že peníze došly a je třeba začít rázně šetřit. Peníze došly již před víc jak 8 roky, Radě ČT to nevadilo a v klidu schvalovala deficitní rozpočty.

6.6.2022 v 7:07 | Karma článku: 23.00 | Přečteno: 500 | Diskuse

Jiří Nápravník

Globální problémy s viry trvají již víc jak 25 let

Poslední dva roky a rozhodování spojená s Covid-19 nám ukázaly, že je rozdíl mezi marketingem a prací skutečných vědců, doktorů a inženýrů. Hlavní rozpor je v tom, že marketing se snaží protlačit a prodat jediné možné řešní.

6.4.2022 v 14:30 | Karma článku: 17.34 | Přečteno: 322 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Izrael: Cesta k volbám (9)

Koho zajímá izraelská demokracie a s ní související listopadové předčasné hlasování do parlamentu země, nemůže pominout jeden významný milník. Volby lídrů stran a primární volby, které spoluurčují podobu kandidátních listin.

12.8.2022 v 22:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Ivo Cerman

I přes silná gesta jsou USA vnitřně rozložená velmoc

Americká levice dělá silná gesta navenek, ale přitom pokračuje v rozkládání Ameriky zevnitř. Slyšeli jste o projektu 1619? Naše média mlčí.

12.8.2022 v 15:45 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 607 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Cirkus Babiš

Přijede kamkoliv, vstupné se neplatí, vzrušení zajištěno. Novodobý cirkus s principálem a šaškem v jedné osobě je fenomenem současné doby.

12.8.2022 v 8:04 | Karma článku: 42.05 | Přečteno: 4895 | Diskuse

Michal Sabó

Jak naložit s Rusy? Kolektivní vina nebo přijde lustrování?

Na území ČR žijí tisíce obyvatel z bývalého SSSR. Jedni jsou na ruský původ hrdí, druzí veřejně kritizují Putina. Jak s nimi naložit? Máme si zachovat lidskost nebo jim to dát lidově řečeno sežrat?

12.8.2022 v 6:21 | Karma článku: 26.47 | Přečteno: 2265 | Diskuse

Karel Trčálek

Chtělo by to zklidnit hormon, pane Babiš!

Na aktuální titulce našeho blogu mě tentokrát zaujal, ostatně jako vždy, článek paní Kateřiny Lhotské. To podstatné v něm paní Lhotská řekla, dovoluji si proto jen připojit pár drobných doplňujících poznámek

11.8.2022 v 17:58 | Karma článku: 24.37 | Přečteno: 551 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 29.80 Průměrná čtenost 2065

Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.

Najdete na iDNES.cz