Střet zájmu Andeje Babiše nebo střed zájmu o Andreje Babiše

12. 06. 2019 10:32:06
Když chce někdo na náměstích řešit dotace pro holding Agrofert a údajný střet zájmů pana premiéra, tak by se měl nejdříve zamyslet jak by to se spornými dotacemi vypadalo pokud by Andrej Babiš nebyl v politice.

Když dnes hovoříme o dotacích pro Agrofert, tak by bylo dobré si ujasnit jestli by holding dostal dotace i v případě, že by Andrej Babiš nebyl premiérem a byl by "šedou eminencí", která je v pozadí a řídí nastrčeného ministra financí? Pokud by Agrofert i v takovém případě dostal dotace a nikomu by to nevadilo, tak je vše jasné a není proč demonstrovat.
Ještě lépe. Právě v takovém případě, tedy pokud by dotaci dostal veřejně neznámý milionář a chyby v dotačním projektu by vyřešil nastrčený ministr, tak právě v takovém případě by se mělo demonstrovat.
Proto je dobré se ohlédnout a podívat se jak se ke sporným dotacím přistupovalo v minulosti. Jak to fungovalo v letech 2006 – 09 si můžete přečíst v článku z roku 2011 na iDnes.cz. V minulosti ministrovi financí a vládě prošly chyby dotacích v řádech desítek miliard.
Pan Minář organizuje demonstrace kvůli předběžné auditní zprávě? To je divné. Pokud v tom jednání není přímo úmysl, tak je to minimálně velká nezkušenost a neznalost relativně nedávné historie.
V letech 2006-09 se jednalo odpuštění pokut v celkové výši přes 30 miliard korun za zneužité dotace. Dokonce v některých případech podnikatelé nemuseli vracet ani sporné dotace.

Celá situace okolo současných auditních zpráv je nešťastná v tom, že předběžné zprávy jsou zveřejňovány a mluví se o jejich obsahu jako téměř o uzavřené věci. To je špatný způsob, který možná přivede na náměstí lidi, kteří věří bulvárním zprávám, ale diplomatickému jednání to škodí. Vyjednávání o dotacích mezi „Bruselem“ a našimi ministerstvy jsou složitá jednání a pokud není vše dojednáno, tak není dojednáno nic.

Někteří odborníci se ohánějí zákonem o střetu zájmu a údajným střetem zájmu premiéra. Jenže pan Babiš splnil vše co mu ukládal zákon o střetu zájmu. Tedy vložil všechny své firmy do svěřeneckých fondů. Při té příležitosti v roce 2017 uvedl, že s firmami už nemá nic společného a je zvědavý jakým způsobem a jak dlouho to budou respektovat novináři a političtí protivníci.
Z vlastní zkušenosti vím, že pokud je jasná vize, firma je dobře manažersky vedena a má v čele zkušené lidi, tak nejsou nutné zásahy majitele (bývalého majitele).
Nikdo z odpůrců neukázal ani jeden jediný krok, jediné jednání, kterým by premiér po roce 2017 zasahoval do fungování Agrofertu. Doměnky, že by mohl a podobné patří spíš do roviny spekulací nebo dokonce pomluv. Na takovou situaci pasuje heslo - "Podle sebe, soudím Tebe".

Dotace z fondů EU měly jít od začátku spíš do státní infrastruktury než na projekty soukromých firem. Pokud už byly k dotacím puštěny i soukromé firmy, tak by se mělo všem měřit stejně. Tedy především zkoumat jestli projekty splňují podmínky, jestli budou mít šanci na dlouhodobou existenci a jaký je jejich skutečný přínos.
Auditoři by měli zkoumat jestli někdo neovlivňoval proces posuzování, schvalování a kontroly přidělených dotací. Jistě, že to chce pořádnou dávku psychické odolnosti a nestrannosti, ale to by měla být u profesionálů samozřejmost.

U firem spojených nebo údajně spojených s některým z politiků by se mělo zkoumat / by vás mělo zajímat než půjdete na Letnou jestli by firma mohla dotaci získat i bez údajné "politické" podpory. Pokud se prokáže, že by firma konkrétní dotaci získala, i když by panové Babiš, Toman, atd. nebyli v politice, tak kauza končí. Není tam žádný střet zájmu, žádné ovliňování.

V první dekádě tohoto století se okolo dotací dělo hodně zvláštních věcí. Vedle nich jsou Čapí hnízdo a výsledky v současných auditních zprávách téměř drobná pochybení. Jasně, že by pro premiéra a celou ČR bylo lepší, když by takové problémy neexistovaly. Na druhou stranu je dobré se zamyslet jestli by z toho byl stejný problém i v případě, pokud by pan Babiš nebyl v politice. Kauza Čapí hnízdo, protesty proti jmenování paní Benešové a únik auditní zprávy, to vše vypadá, že Andrej Babiš je především ve středu zájmu těch co se bojí skutečných změn.

P.S.

V minulém blogu jsem vyzval pana Mináře k dialogu. Do dnes se ani neozval, takže ať se nediví, že na něho nemá premiér čas.


Autor: Jiří Nápravník | středa 12.6.2019 10:32 | karma článku: 36.14 | přečteno: 976x

Další články blogera

Jiří Nápravník

Pane Mikuláši Mináři, vyzývám Vás na „souboj“, vyzývám Vás k otevřené diskusi.

Vláda pracuje a má důvěru, takže úkol premiéra v této době je vést vládu a zastupovat stát v zahraničí. K diskusi Vás vyzývám já, Jiří Nápravník, táta dvou šikovných kluků, bývalý vyšetřovatel IT kriminality a výrobní ředitel.

30.5.2019 v 18:00 | Karma článku: 45.37 | Přečteno: 3975 |

Jiří Nápravník

Ministryně Benešová má pravdu a podivné jednání soudkyň

Paní ministryně Benešová je ve funkci několik dní. Za tu dobu neudělala žádná nevratná rozhodnutí, ale přesto její odpůrci už teď požadují její odstoupení. Problém je ale jinde.

12.5.2019 v 19:08 | Karma článku: 47.82 | Přečteno: 13158 | Diskuse

Jiří Nápravník

5G sítě - nové možnosti a staré problémy

Úspěch firmy Huawei a její technologie pro sítě 5G vyvolávají poprask. Jenže když se na problém podíváme lépe, tak nejde o Huawei. Problémy s bezpečností začaly již před více jak 20 lety.

2.5.2019 v 9:32 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 633 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Je zmanipulovaný dav na Letné skutečným obrazem naší společnosti?

O tom, že dav, svezený zadarmo na Letnou autobusy z celé republiky, jak na to upozornil Václav Klaus st., byl zmanipulovaný, dnes už asi pochybuje jen naprostý hlupák, který nikdy nic nedokázal

26.6.2019 v 19:12 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 813 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Osobnost kardinála Tomáše Špidlíka

V roce 2019 si nejen věřící, ale i vzdělaná veřejnost, na Boskovicku i v jiných místech České republiky a Evropy, připomíná nedožité sté narozeniny kardinála Tomáše Špidlíka, který se narodil 17. prosince 1919 v Boskovicích.

26.6.2019 v 13:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Petr Zachrdla

Proč se mi nelíbí hon na Babiše?

Zamyslel jsem se nad posledními demonstracemi proti Babišovi a nad skutky, které lidé označují jako nepřijatelné pro politika.

26.6.2019 v 12:50 | Karma článku: 42.17 | Přečteno: 2187 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Nad Ukrajinou se duha neklene: DOKONČENÍ

2. část eseje o politice a geopolitice Ukrajiny. (Zde odkaz na první, včera publikovanou část textu: https://pavelkopecky1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=718734)

26.6.2019 v 12:20 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 272 | Diskuse

Petr Burian

Premiér sjednotitel

Při své první volbě si prezident Zeman vytkl opravdu obdivuhodný cíl. Stát se sjednotitelem celé země, všeho lidu. A to jak na ideové, tak i na fyzické úrovni. A popravdě musíme přiznat, že se mu to dosud ne až tak úplně podařilo.

26.6.2019 v 10:36 | Karma článku: 32.53 | Přečteno: 2057 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 38.77 Průměrná čtenost 2581

Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Najdete na iDNES.cz