Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Globální problémy s viry trvají již víc jak 25 let

        Poslední dva roky a rozhodování spojená s Covid-19 nám ukázaly, že je rozdíl mezi marketingem a prací skutečných vědců, doktorů a inženýrů. Hlavní rozpor je v tom, že marketing se snaží protlačit a prodat jediné možné řešní.

   Poslední dva roky a rozhodování spojená s Covid-19 nám ukázaly, že je obrovský rozdíl mezi marketingem a prací skutečných vědců, doktorů a inženýrů. Hlavní rozpor je v tom, že marketing se snaží protlačit a prodat jediné možné řešení (často i jediný správný pohled na věc), naproti tomu vědci a inženýři se snaží dnešní úroveň vědeckého poznání a současné pracovní postupy a technologie neustále posouvat dál a vylepšovat je.

   Covid-19 je podle názoru mnohých odborníků a komentátorů prvním skutečně globálním problémem s virem. Vynechám Španělskou chřipku - v jejím případě se jedná o zkušenost, která je stará víc jak 100 let. I když to není dlouhá doba, tak medicína a především mezilidské vztahy, technologie i celá společnost se za těch 100 let velmi změnily. Podle názorů, které slýchám a čtu, tak Covid-19 je pro mnoho lidí první globální problém s virem. Takže svá rozhodování a řešení, především v nemedicínské části problému, odůvodňují právě tím, že je to něco nového, něco s čím nemá lidstvo v tak obrovském rozsahu žádné zkušenosti.

   Jenže ve skutečnosti jsou zde ještě další skutečně globální problémy s viry. V tomto případě se problémy vlečou už víc jak 20 -25 let, řešení je zatím v nedohlednu a odpovědnost se svádí na obyčejné lidi, kteří údajně neposlouchají „odborníky“. Podobně jako v případě Covid-19, tak se z tohoto problému s viry stal nejen odborný, ale především manažerský a politický problém. To vše je umocněno skutečností, že po dvaceti letech mnoho lidí už rezignovalo, nemají sílu odporovat, natož pak bojovat s jasnou marketingovou manipulací.

   V případě Covid-19 se politici a jim blízké „odborné elity“ zaměřili pouze na jedno řešení, tedy na očkování. Když se objeví poznatky, že očkování nestačí nebo problém úplně neřeší, tak politici a „odborné elity“ nehledají jiná účinná řešení např. v prevenci nebo v ochraně pouze ohrožených nebo rizikových skupin, ale posílají občany na další dávku. Pak vyjadřují svůj údiv nad tím, že jsou lidé stále více a více nespokojeni s jejich rozhodováním a postupy jak problém zvládnout.

   Politici a „odborné elity“ při hledání důvodů proč se Covid-19 (a jeho různé mutace) šiřil, sváděli odpovědnost minimálně v druhé polovině roku 2021 na neočkované občany. Jenže vědci v laboratořích a statistici z aktuálně dostupných dat prokázali, že Covid-19 může přenášet i očkovaný člověk. Na tento poznatek pak výše zmínění reagovali názorem, že očkovaní mohou šířit virus „jen trochu“. Na takovýto názor se dá ovšem odpovědět snad pouze jediným přirovnáním - k těhotenství. Žena buď těhotná je nebo není. Neexistuje situace, že je těhotná „jen trochu“. Takže i očkovaný jedinec buď je bezinfekční nebo virus přenáší.

   Někteří „odborníci“ na Covid-19, když byli v diskusi s protistranou argumenty zahnáni „do kouta“, začali říkat, že jde o globální problém, který je i v okolních zemích řešen velmi podobně. Takový názor však pozornému čtenáři nic neříká o Covidu, ale velmi mnoho vypovídá o konkrétním „odborníkovi“. Je z něj možno vyčíst, že konkrétní „odborníci“ dokáží pouze kopírovat cizí postupy a názory, které jen sami doplní svými presentačními a lobbystickými dovednostmi.

   Při řešení problémů s Covid-19 politici a „odborné elity“ velmi často také opakují názory svých poradenských skupin a lobbistů - „Očkujte se, to je jediné řešení“. Když se ukáže, že jsou dvě dávky málo, farmaceutické firmy okamžitě zareagují a prodají ještě třetí, případně i čtvrtou očkovací dávku.

   Ve skutečnosti se však nabízí i mnoho jiných řešení. Samozřejmě, že očkování je a bude stále velmi důležitým prvkem, ale je zde také prevence, nasazení vhodných léků v počáteční fázi onemocnění, sledování reakcí pacienta na toto virové onemocnění a sledování hodnot výsledků z jeho rozboru krve atd., atd.

    I druhý a mnohaletý problém s viry, který jsem v úvodu zmínil, má v rovině řešení a přístupu politiků a „odborných elit“ velmi podobné rysy. Lidé na všech kontinentech jsou již více než 20 let ve vleku úzké skupiny zainteresovaných firem. Za tu dobu již mnoho z nich rezignovalo a přijalo názor, že se ani jinak s těmito viry bojovat nedá a podlehli názoru, že se tyto firmy snaží a jinak to ani dělat nelze. Podobně jako v případě onemocnění Covid-19 se za ta léta stále razí názor, že za vzniklé problémy s přenosem a nakažlivostí, si mohou běžní lidé sami svým nezodpovědným přístupem. A co když je to omyl a pouze vykonstruovaná a sofistikovaná manipulace s lidmi a jejich názory?

   Je obrovský rozdíl mezi marketingem a prací vědců.
Marketing se snaží protlačit a prodat pro něj výhodné a jediné možné řešení, naproti tomu vědci a inženýři se neustále snaží dnešní úroveň poznání a pracovní postupy posouvat dál a dál jejich vylepšováním.

   Druhou oblastí a druhým typem virů, který zasáhl a opakovaně zasahuje doslova celou planetu a dokonce i vesmírnou stanici ISS jsou viry počítačové.

    Už slyším zástupce z kategorie „odborné elity“, jak křičí, že přeci nemohu srovnávat Covid-19 s více jak 25 let starými a nekončícími problémy s počítačovými viry. Samozřejmě, že mohu. Dokonce musím.

   V tomto článku nesrovnávám odbornou část problémů, ale manažerskou a organizační rovinu. A právě z pohledu jsou si globální problémy viru Covid-19 s počítačovými viry velmi podobné.

   Vlády a občané jsou ve vleku firem, které hlásají, že nabízejí řešení. Ale minimálně v případě počítačových virů, řešení nabízené specializovanými firmami ve skutečnosti neřeší základ problému, ale pouze následky jejich působení. Postupem času se jim ukázalo, že ani očkování proti Covidu-19 není jediným dokonalým řešením, ale pouze snižuje jeho případné následky na živý organismus.

   Základ řešení komplikací a následků spojených s viry je u onemocnění Covid-19 a u počítačových virů diametrálně odlišný. V prvém případě je to biologie – imunologie – medicína, kdežto ve druhém případě je to kontrola počítačových systémů.

   Obě tyto oblasti, ale spojuje vyšší úroveň / vyšší level řešení problémů, tedy úroveň strategických, manažerských rozhodování. Na této úrovni již najdeme mnoho společného mezi Covid-19 a počítačovými viry.

   Tím nejzřetelnějším, co oba obory spojuje, je až násilné prosazování názoru, že
„Toto je jediné možné a správné řešení“.

   Pokud bychom v oblasti IT naslouchali administrátorům a skutečným odborníkům a nikoliv jenom ziskuchtivým zástupcům firem, kteří chtějí „něco“ prodat, prodávat opakovaně a tím si zajistit stálý finanční výnos, tak by byl problém s počítačovými viry již dávno vyřešen. Výrobci automobilů byli, jsou a budou zodpovědní za to, že jejich naftové motory čoudí (vyrábí nežádoucí zplodiny), výrobci potravin byli, jsou a budou zodpovědní za složení svých výrobků, takže pokud by byli stejně odpovědní i výrobci operačních systémů, by byl problém s počítačovými viry již dávno řešen a troufám si tvrdit, že i vyřešen.

   Pokud by se v případě Covid-19 naslouchalo skutečným profesionálům, tak by se politici i my občané, po úvodních několika měsících zkoumání, dozvěděli, že Covid-19 může, ale nemusí, být nebezpečný. Dále bychom se také dozvěděli, že pravděpodobně se tohoto viru již nikdy nezbavíme, ale nechá se s ním úspěšně bojovat, a to na několika liniích současně. Ano, vakcina je jednou z cest nikoliv však jedinou. Pro některé občany s různými zdravotními problémy je to dokonce „hlavní silnice“. Naštěstí, pro naprostou většinu politiků a nás občanů, je stejně důležité i posilování imunity, úprava jídelníčku, pohyb, dobrá nálada a případně v úvodní fázi onemocnění a po poradě s odborným lékařem také použití léků z kategorie „generika“.

   Až se přežene varianta omikrom, popř. jeho další nové mutace, a z Covid-19 se stane podobně nepřijemné a nebezpečné respirační onemocnění jako je chřipka, bude mnoho času na podrobné vyhodnocení a poučení se ze vzniklé situace.

   Z mého pohledu je Covid-19 až na druhém místě pokud jde o globální problémy s viry. Dlouhodobý a celosvětový problém s počítačovými viry i přístup k řešení problému „živého viru“ Covid-19 má mnoho společného na manažerské úrovni, kde se rozhoduje o tom, jaká cesta se pro řešení vzniklé situace zvolí.

   Za více než 20 let jsem v oblasti IT poznal jak marketing a prosazování jediných správných řešení vítězilo nad profesionálním přístupem, který je vždy založen na dosud získaných ověřených, prověřených a odůvodněných znalostech a zkušenostech. Domnívám se, že právě proto počítačové viry dosud nezmizely a situace se i na tomto poli spíše zhoršuje.

   S příchodem Covid-19 jsem začal pozorovat, že některé argumenty a manažerské přístupy, které se „osvědčily“ v oblasti IT i IT bezpečnosti, tak byly použity také v případě zvládání problémů spojených s Covid-19.

   V žádném případě nezlehčuji a ani nechci zlechčovat práci imunologů, lékařů a správců IT, ale na manažerském přístupu k řešení problémů spojených s oběma typy virů je vidět, že marketing a „propracovaná argumentace“ zatím zvítězily a zdá se mi, že dosud vítězí, nad znalostmi a zkušenostmi profesionálů.

   Otevřená diskuse o možných řešení bez dohonestování lidí s jiným názorem bývala, a já stále věřím, že zase brzy bude prvním krokem k tomu, jak najít účinné řešení všech těchto regionálních, celostátních i globálních problémů.

   Pokud se však z těchto dvou problémů nepoučíme a pokud dál budou dehonestováni profesionálové, jejichž názor je založen na mnohaleté praxi, tak se po problémech s koronaviry i počítačovými viry možná za čas dočkáme ještě daleko horších problémů.

   Covid-19 a počítačové viry ukázaly, že „správná práce“ s médii a následné přenášení odpovědnosti na obyčejné uživatele, mohou být pro úzkou skupinu zainteresovaných firmem dobrý kšeft.

   Řešení spojená s virem Covid-19 i počítačovými viry jsou v celku jednoduchá a i finančně nenáročná. Jejich základem je otevřená diskuse a vnímání názorů v okruhu 360° od epicentra problémů. Při sběru informací, sloužících k vyhodnocení problémů vzniku i následků působení obou virů, je dobré vrátit se k tomu, že daleko důležitější jsou získané dlouhodobé znalosti a zkušenosti, než výborné presentační způsoby a svádění odpovědnosti až na ty poslední v řadě.

Autor: Jiří Nápravník | středa 6.4.2022 14:30 | karma článku: 17,82 | přečteno: 336x
  • Další články autora

Jiří Nápravník

Žádná energetická krize! Ve skutečnosti lež premiéra a spekulace na burze

Premiér Fiala a vláda od počátku roku 2022 stále mluví o energetické krizi v ČR. Žádná energetická krize tady nebyla a není. Všechny ty řeči okolo elektřiny měly zakrýt obrovské spekulace na burze s komoditními deriváty.

8.2.2024 v 11:02 | Karma: 30,82 | Přečteno: 1070x | Diskuse

Jiří Nápravník

„Nemocný muž“ Česko? Základ řešení je v poučení se z minulých chyb

Současné problémy české ekonomiky a státu se hromadily, neřešily a odsouvaly dlouhé roky. Došli jsme tak daleko, že mnoho neefektivností, „standardizovaných“ postupů či doslova hloupostí je pro mladší generaci normální práce.

4.12.2023 v 6:19 | Karma: 20,92 | Přečteno: 361x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

Požár v Českém Švýcarsku - jeden zapálil, další vytvořil podmínky pro požár

Státní zástupce obžaloval muže, který založil požár v Č. Švýcarsku v červenci '22. Obžalovaný požár založil. O lidech, kteří vytvořili podmínky pro tak velký požár a brzdili v počátcích hasební práce, se ale v obžalobě už nepíše.

26.11.2023 v 19:58 | Karma: 18,34 | Přečteno: 405x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

Křivoklátsko - demokracie nebo silou prosazený nápad

Na Křivoklátsku byla a je stále úžasná příroda, o kterou se starali a starají místní lidé. Úředníci a politici tam chtějí udělat národní park. Ten však chce jen několik eko-kariéristů.

19.11.2023 v 19:59 | Karma: 23,92 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika

Jiří Nápravník

České Švýcarsko rok po požáru

Už je to rok, co začalo hořet v Malinovém dole mezi Hřenskem a Mezní loukou. Požár je dávno uhašen, ale všichni si musíme ten požár připomínat podobně jako povodně na Moravě nebo v Praze v roce 2002.

25.7.2023 v 11:28 | Karma: 15,47 | Přečteno: 246x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

V Německu zemřeli dva pobodaní Ukrajinci. Policie podezírá 57letého Rusa

28. dubna 2024  15:28

V areálu nákupního centra v bavorském městě Murnau am Staffelsee byli v sobotu večer nalezeni dva...

Ruské vojsko dobylo další ves, hlásí Moskva. Padnout měla Novobachmutivka

28. dubna 2024  14:27

Sledujeme online Ruská vojska dobyla další vesnici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, Novobachmutivku, uvedlo v...

TOP 09 má na ministra pro vědu a výzkum čtyři kandidáty, řekl Válek

28. dubna 2024  12:58,  aktualizováno  14:25

Na ministra pro vědu a výzkum má TOP 09 podle místopředsedy strany a ministra zdravotnictví...

V Rakousku zemřel český turista, měl nehodu při jízdě na kajaku

28. dubna 2024  14:15

Při sobotní nehodě na kajaku nedaleko rakouské obce Scheffau zemřel 36letý Čech, uvedla rakouská...

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1810x
Jsem praktik, který poznal práci v montérkách, ve státní správě i na místě ředitele dvou výrobních závodů. Mým velkým koníčkem jsou jíž 25 let počítače, programy a sítě. Dokáži o počítačích hovořit kriticky a snad i jazykem, který je srozumitelný běžným uživatelům.

Prvního hackera jsem vypátral v roce 1999, prvního vykradače bankovních účtů přes internetová bankovnictví v roce 2002.

Seznam rubrik